Plugins - WooCommerce Services - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (228 entries)

en: #%d - [Deleted product]
ro: #%d - [produs șters]

en: %(count)s event | %(count)s events
ro[0]: %(count)s eveniment
ro[1]: %(count)s evenimente
ro[2]: %(count)s de evenimente

en: %(item)s from {{pckg/}}
ro: %(item)s din {{pckg/}}

en: %(message)s. Please modify the address and try again.
ro: %(message)s. Te rog modifică adresa și încearcă din nou.

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
ro[0]: %(numSelected)d serviciu selectat
ro[1]: %(numSelected)d servicii selectate
ro[2]: %(numSelected)d de servicii selectate

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
ro[0]: %(selectedCount)d pachet selectat
ro[1]: %(selectedCount)d pachete selectate
ro[2]: %(selectedCount)d de pachete selectate

en: <a href="%s">Support</a>
ro: <a href="%s">Suport</a>

en: A payment method is required to print shipping labels.
ro: Pentru a imprima etichetele de livrare este necesară o metodă de plată.

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Activate Jetpack and connect
ro: Activează Jetpack și conectează

en: Activated
ro: Activat

en: Activating...
ro: Activez...

en: Add
ro: Adaugă

en: Add a credit card
ro: Adaugă un card de credit

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
ro: Adaugă și editează pachetele salvate folosind {{a}}Managerul de ambalare{{/a}}.

en: Add another credit card
ro: Adaugă un alt card de credit

en: Add boxes, envelopes, and other packages you use most frequently.
ro: Adaugă cutii, plicuri și alte tipuri de pachete pe care le folosești frecvent.

en: Add credit card
ro: Adaugă card de credit

en: Add item
ro: Adaugă element

en: Add items
ro: Adaugă elemente

en: Add package | Add packages
ro[0]: Adaugă pachet

en: Add to a New Package
ro: Adaugă într-un pachet nou

en: Address
ro: Adresă

en: Address entered
ro: Adresă introdusă

en: All packages selected
ro: Toate pachetele selectate

en: All services selected
ro: Toate serviciile selectate

en: Amount eligible for refund
ro: Sumă eligibilă pentru rambursare

en: Automated taxes
ro: Taxe automate

en: Automatic verification failed for this address. It may still be a valid address — use the tools below to manually verify.
ro: Verificarea automată a eșuat pentru această adresă. Poate fi totuși o adresă validă - folosește instrumentele de mai jos pentru a o verifica manual.

en: Box
ro: Cutie

en: Buy shipping label | Buy shipping labels
ro[0]: Cumpără etichetă de livrare
ro[1]: Cumpără etichete de livrare
ro[2]: Cumpără etichete de livrare

en: Cancel
ro: Anulează

en: Check email to activate account
ro: Verifică emailul primit pentru a activa contul

en: Choose a different card
ro: Alege un alt card

en: Choose credit card
ro: Alege cardul de credit

en: Choose rate: %(pckg)s
ro: Alege impozitul: %(pckg)s

en: City
ro: Oraș

en: Close
ro: Închide

en: Company
ro: Companie

en: Compound
ro: Compusă

en: Connect
ro: Conectare

en: Connect Jetpack to activate WooCommerce Services
ro: Conectează Jetpack pentru a activa Servicii WooCommerce

en: Connect your account
ro: Conectează-ți contul

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
ro: Conectează-ți magazinul pentru a activa Servicii WooCommerce

en: Connecting...
ro: Conectez...

en: Contents type
ro: Tip de conținut

en: Country
ro: Țară

en: Country where the product was manufactured or assembled
ro: Țara unde produsul a fost fabricat sau asamblat

en: Create new label
ro: Creează etichetă nouă

en: Create shipping label | Create shipping labels
ro[0]: Creează etichetă de livrare

en: Credit cards are retrieved from the following WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>
ro: Cardurile de credit sunt preluate din următorul cont WordPress.com: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>

en: Currency symbol position for this country.
ro: Poziția pentru simbolul monedei în această țară.

en: Customs
ro: Vamă

en: Debug
ro: Depanare

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
ro: Separator pentru zecimale pentru prețurile afișate în această țară.

en: Description
ro: Descriere

en: Destination address
ro: Adresă de destinație

en: Details
ro: Detalii

en: Dimensions
ro: Dimensiuni

en: Disable automated taxes
ro: Dezactivează taxele automate

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Disconnecting
ro: Deconectare

en: Dismiss
ro: Respinge

en: Documents
ro: Documente

en: Done
ro: Gata

en: Edit
ro: Editează

en: Edit address
ro: Editează adresa

en: Edit service settings
ro: Editează setări servicii

en: Email Receipts
ro: Chitanțe prin email

en: Enable automated taxes
ro: Activează taxele automate

en: Envelope
ro: Plic

en: Expand
ro: Extinde

en: Expand Services
ro: Extinde serviciile

en: Export CSV
ro: Exportă CSV-ul

en: Full name of continent.
ro: Numele complet al continentului.

en: Full name of country.
ro: Numele complet al țării.

en: Install Jetpack and connect
ro: Instalează Jetpack și conectează

en: Internal note
ro: Notă internă

en: Invalid address
ro: Adresă invalidă

en: Invalid value.
ro: Valoare invalidă.

en: Item Dimensions
ro: Dimensiuni element

en: Items
ro: Elemente

en: Jetpack %s is connected and working correctly
ro: Jetpack %s este conectat și funcționează corect

en: Label #%(labelIndex)s details
ro: Detalii etichetă #%(labelIndex)s

en: Last 7 days
ro: Ultimele 7 zile

en: Last month
ro: Luna trecută

en: Link account
ro: Leagă contul

en: List of countries on this continent.
ro: Lista țărilor de pe acest continent.

en: List of supported currencies.
ro: Lista monedelor acceptate.

en: Log is empty
ro: Jurnalul este gol

en: Merchandise
ro: Mărfuri

en: More
ro: Mai mult

en: Move
ro: Mută

en: Move item
ro: Mută element

en: N/A
ro: Nu se aplică

en: Name
ro: Nume

en: Need help?
ro: Ai nevoie de ajutor?

en: No activity yet
ro: Nicio activitate până acum

en: No labels found for this period
ro: Nicio etichetă găsită în această perioadă

en: No packages selected
ro: Niciun pachet selectat

en: No services configured. {{a}}Add a shipping service{{/a}}
ro: Niciun serviciu configurat. {{a}}Adaugă un serviciu de livrare{{/a}}

en: Note
ro: Notă

en: Note sent to customer
ro: Notă trimisă clientului

en: Only the site owner can change these settings. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to change the shipping label settings.
ro: Numai proprietarul sitului poate modifica aceste setări. Te rog contactează %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) pentru a modifica setările etichetelor de livrare.

en: Only the site owner can manage shipping label payment methods. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to manage payment methods.
ro: Numai proprietarul sitului poate administra metodele de plată cu etichete de livrare. Te rog contactează %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) pentru administra metodele de plată.

en: Optional
ro: Opțional

en: Order
ro: Comandă

en: Order not found
ro: Comandă negăsită

en: Origin address
ro: Adresă inițială

en: Origin country
ro: Țară de origine

en: Package
ro: Pachet

en: Package details
ro: Detalii pachet

en: Package name
ro: Nume pachet

en: Packages to be Shipped
ro: Pachete care să fie livrate

en: Paper size
ro: Dimensiune hârtie

en: Payment
ro: Plată

en: Phone
ro: Telefon

en: Please select a package
ro: Te rog selectează un pachet

en: Postal code
ro: Cod poștal

en: Postcode / ZIP
ro: Cod poștal/ZIP

en: Price
ro: Preț

en: Price adjustment
ro: Ajustare preț

en: Print
ro: Imprimă

en: Print shipping labels yourself and save a trip to the post office.
ro: Imprimă-ți singur etichetele de livrare ca să nu mai mergi la oficiul poștal.

en: Priority
ro: Prioritate

en: Provider
ro: Furnizor

en: Purchase date
ro: Data cumpărării

en: Quarantine
ro: Carantină

en: Receipt
ro: Chitanță

en: Refresh
ro: Reîmprospătează

en: Refund
ro: Rambursează

en: Refund label (-%(amount)s)
ro: Etichetă de rambursare (-%(amount)s)

en: Remove
ro: Înlătură

en: Request a refund
ro: Cere o rambursare

en: Request refund
ro: Cere rambursare

en: Required
ro: Obligatoriu

en: Rest of the World
ro: Restul lumii

en: Restriction type
ro: Tip de restricție

en: Retry
ro: Reîncearcă

en: Return to sender if package is unable to be delivered
ro: Dacă pachetul nu poate fi livrat, returnează-l la expeditor

en: Save Settings
ro: Salvează setările

en: Save changes
ro: Salvează modificările

en: Save customs form
ro: Salvează formularul vamal

en: Saved Packages
ro: Pachete salvate

en: Saving…
ro: Salvez...

en: Select a package type
ro: Selectează un tip de pachet

en: Select one…
ro: Selectează una...

en: Service
ro: Serviciu

en: Services
ro: Servicii

en: Ship in original packaging
ro: Livrează în ambalajul original

en: Shipping
ro: Livrare

en: Shipping Label
ro: Etichetă livrare

en: Shipping Labels
ro: Etichete de livrare

en: Shipping Log
ro: Jurnal livrare

en: Shipping Method ID:
ro: ID metodă de livrare:

en: Shipping Method Name:
ro: Nume metodă de livrare:

en: Shipping summary
ro: Rezumat livrare

en: Show notes from %(date)s
ro: Arată note din %(date)s

en: Sorry, you cannot list resources.
ro: Regret, nu poți afișa resursele.

en: Sorry, you cannot view this resource.
ro: Regret, nu poți vedea această resursă.

en: State
ro: Județ (provincie, stat)

en: Stripe account
ro: Cont Stripe

en: Submit
ro: Trimite

en: Suggested address
ro: Adresă sugerată

en: Support
ro: Suport

en: Tax Name
ro: Nume taxă

en: Test Connection
ro: Testează conexiunea

en: Test your WooCommerce Services connection
ro: Testează-ți conexiunea la Servicii WooCommerce

[ctx: The WooCommerce Services brandname]
en: WooCommerce Services
ro: Servicii WooCommerce

en: There are no items in this package.
ro: Nu este niciun element în acest pachet.

en: There are no locations matching these parameters.
ro: Nu există locații care se potrivesc cu acești parametri.

en: There was a problem updating your saved credit cards.
ro: A fost o problemă la actualizarea cardurilor de credit salvate.

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
ro: A existat o problemă cu una sau mai multe intrări. Te rog corectează erorile de mai jos și încearcă să salvezi din nou.

en: This field is required.
ro: Acest câmp este obligatoriu.

en: This field must be unique
ro: Acest câmp trebuie să fie unic

en: This month
ro: Luna aceasta

[ctx: This section displays the overall health of WooCommerce Services and the things it depends on]
en: Health
ro: Sănătate

en: Time
ro: Oră

en: To purchase shipping labels, add a credit card.
ro: Pentru a cumpăra etichete de livrare, adaugă un card de credit.

en: To purchase shipping labels, choose a credit card you have on file or add a new card.
ro: Pentru a cumpăra etichete de livrare, alege un card de credit pe care îl ai în dosar sau adaugă un card nou.

en: Toggle menu
ro: Comută meniul

en: Tracking
ro: Urmărire

en: Tracking #: {{trackingLink/}}
ro: Urmăresc #: {{trackingLink/}}

en: Tracking number
ro: Număr de urmărire

en: Type of package
ro: Tip de pachet

en: Unable to save your shipping packages. Please try again.
ro: Nu pot să-ți salvez pachetele de livrare. Te rog încearcă din nou.

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
ro: Nu pot să-ți salvez setările de livrare. Te rog încearcă din nou.

en: Unique package name
ro: Nume unic de pachet

en: Unknown package
ro: Pachet necunoscut

en: Unsaved changes made to packages
ro: Modificări nesalvate făcute la pachete

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Use address as entered
ro: Folosește adresa așa cum este introdusă

en: Use selected address
ro: Folosește adresa selectată

en: Use these packages
ro: Folosește aceste pachete

en: Validating address…
ro: Validez adresa...

en: Value ($ per unit)
ro: Valoare ($ pe bucată)

en: Value (per unit)
ro: Valoare (pe bucată)

en: Verify address
ro: Verifică adresa

en: Verify with USPS
ro: Verifică cu USPS

en: View details
ro: Vezi detalii

en: We were unable to automatically verify the address — %(error)s.
ro: Nu am putut să verificăm automat adresa - %(error)s.

en: We were unable to automatically verify the address.
ro: Nu am putut să verificăm automat adresa.

en: We'll charge the credit card on your account (%(card)s) to pay for the labels you print
ro: Vom debita cardul de credit pentru contul tău (%(card)s) pentru a plăti etichetele pe care le imprimi

en: WeChat Pay
ro: Plată WeChat

en: Weight
ro: Greutate

en: Weight (%s per unit)
ro: Greutate (%s pe bucată)

en: Weight (per unit)
ro: Greutate (pe bucată)

en: Weight of empty package
ro: Greutatea pachetului gol

en: Where would you like to move it?
ro: Unde vrei să-l muți?

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
ro: Care elemente vrei să le adaugi în {{pckg/}}?

en: WooCommerce %s is configured correctly
ro: WooCommerce %s este configurat corect

en: WooCommerce Services
ro: Servicii WooCommerce

en: WooCommerce Services Data
ro: Date Servicii WooCommerce

en: WooCommerce Services Status
ro: Stare Servicii WooCommerce

en: Year
ro: An

en: You have unsaved changes.
ro: Ai modificări nesalvate.

en: You've edited the address, please revalidate it for accurate rates
ro: Ai editat adresa, te rog s-o revalidezi pentru a avea impozite corecte

en: Your changes have been saved.
ro: Modificările tale au fost salvate.

en: Your shipping packages have been saved.
ro: Pachetele de livrare au fost salvate.

en: Your shipping settings have been saved.
ro: Setările de livrare au fost salvate.

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
ro: Expiră în %(date)s

en: more info
ro: mai multe informații

en: shipping label printing
ro: imprimare etichetă de livrare

en: shipping label ready | shipping labels ready
ro[0]: eticheta de livrare este gata
ro[1]: etichetele de livrare sunt gata
ro[2]: etichetele de livrare sunt gata

en: {{icon/}} Delete this package
ro: {{icon/}} Șterge acest pachet

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
ro: {{itemLink/}} este în prezent în {{pckg/}}.

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
ro: {{itemLink/}} este salvat în prezent pentru o livrare ulterioară.

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
ro: {{itemLink/}} este livrat în prezent în ambalajul original.
