Plugins - WooCommerce Services - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (379 entries)

en: Connect via WooCommerce Services
ja_JP: WooCommerce Services 経由で接続します

en: Not using WooCommerce Services for Stripe keys. Maybe using user supplied keys.
ja_JP: Stripe キーに WooCommerce Services を使用していません。おそらくユーザーが指定したキーを使用します。

en: Customs information valid
ja_JP: 関税情報が有効

en: Customs information incomplete
ja_JP: 関税情報が不完全

en: Packing Log:
ja_JP: パッキングログ:

en: Chosen Rate:
ja_JP: 選択したレート:

en: Shipping Method ID:
ja_JP: 配送方法 ID:

en: Shipping Method Name:
ja_JP: 配送方法名:

en: Shipping Debug
ja_JP: 配送デバッグ

en: Stripe Account (connected to WooCommerce Services)
ja_JP: Stripe アカウント (WooCommerce Services に接続されています)

en: Your site must be served over HTTPS in order to connect your Stripe account via WooCommerce Services
ja_JP: あなたのサイトは WooCommerce Services を介して Stripe アカウントを接続するために HTTPS 経由で提供する必要があります

en: <strong>"%2$s" is missing weight, length, width, or height.</strong><br />Shipping rates cannot be calculated. <a href="%1$s">Enter dimensions and weight for %2$s</a> so your customers can purchase this item.
ja_JP: <strong> "%2$s" の重さ、長さ、幅、または高さがありません。 </strong><br /> 送料の計算はできません。<a href="%1$s">%2$s</a> の大きさと重さを入力して、顧客がこのアイテムを購入できるようにします。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. The timestamp generated for the signature is too old.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。署名に対して生成されたタイムスタンプが古すぎます。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. Jetpack Token is malformed.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。Jetpack トークンの形式が正しくありません。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. Jetpack Token is missing
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。Jetpack トークンがありません

note: translators: %1$s: error code, %2$s: error message, %3$d: HTTP response code
en: Error: The WooCommerce Services server returned: %1$s %2$s ( %3$d )
ja_JP: エラー: WooCommerce Services サーバーが返されました:%1$s %2$s (%3$d)

en: Error: The WooCommerce Services server returned ( %d ) and an empty response body.
ja_JP: エラー: WooCommerce Services サーバーが返されました ( %d ) と空の応答本文。

en: Error: The WooCommerce Services server returned HTTP code: %d
ja_JP: エラー: WooCommerce Services サーバーが HTTP コードを返しました: %d

en: Unable to encode body for request to WooCommerce Services server.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求の本体をエンコードすることはできません。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. Body must be an array.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。本文は配列である必要があります。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. Jetpack_Data does not implement get_access_token.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。Jetpack_Data は get_access_token を実装していません。

en: Unable to send request to WooCommerce Services server. Jetpack_Data was not found.
ja_JP: WooCommerce Services サーバーに要求を送信できません。Jetpack_Data が見つかりませんでした。

en: No shipping rate could be calculated. No items in the package are shippable.
ja_JP: 送料を計算することはできません。パッケージ内のアイテムは出荷可能なされません。

en: Product ( ID: %d ) is missing a dimension value. Shipping rates cannot be calculated.
ja_JP: 商品 ( ID: %d )に大きさの値がありません。送料を計算することはできません。

en: Product ( ID: %d ) did not include a weight. Shipping rates cannot be calculated.
ja_JP: 商品 ( ID: %d ) には重さが含まれていませんでした。送料を計算することはできません。

note: translators: 1: name of shipping service, 2: shipping rate (price)
en: Received rate: %1$s (%2$s)
ja_JP: 受信レート: %1$s (%2$s)

en: Invalid WooCommerce Services service slug provided
ja_JP: 無効な WooCommerce Services サービススラッグ提供

en: Packing log:
ja_JP: パッキングログ:

en: Your customer selected {{shippingMethod/}}
ja_JP: お客様が選択した {{shippingMethod/}}

en: Total rate: %(total)s
ja_JP: 総レート:% (total)s

en: No rates found
ja_JP: レートが見つかりません

en: WooCommerce Services gives you access to USPS Commercial Pricing, which is discounted over Retail rates.
ja_JP: WooCommerce Services は、一般価格より割引されて USPS の商業価格にアクセスすることができます。

en: Purchasing…
ja_JP: 購入…

en: more info
ja_JP: 詳細情報

en: Sanitary / Phytosanitary inspection
ja_JP: 衛生/植物検疫検査

en: Quarantine
ja_JP: 検疫

en: None
ja_JP: 無

en: Restriction type
ja_JP: 制限タイプ

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Other…
ja_JP: その他…

en: Sample
ja_JP: サンプル

en: Gift
ja_JP: 贈り物

en: Documents
ja_JP: ドキュメント

en: Merchandise
ja_JP: 商品

en: Contents type
ja_JP: コンテンツタイプ

en: Return to sender if package is unable to be delivered
ja_JP: パッケージが配信できない場合は、送信者に戻る

en: Value (per unit)
ja_JP: 値 (単位あたり)

en: Weight (per unit)
ja_JP: 重さ (単位あたり)

en: Save customs form
ja_JP: 税関フォームを保存

en: Customs
ja_JP: 税関

en: Use address as entered
ja_JP: 入力した住所の使用

en: View on Google Maps
ja_JP: Google Maps で見る

en: Verify with USPS
ja_JP: USPS で確認

en: Automatic verification failed for this address. It may still be a valid address — use the tools below to manually verify.
ja_JP: このアドレスの自動確認が失敗しました。それはまだ有効なアドレスかもしれません-手動で確認するために以下のツールを使用してください。

en: We were unable to automatically verify the address.
ja_JP: 住所を自動的に確認できませんでした。

en: We were unable to automatically verify the address — %(error)s.
ja_JP: 住所を自動的に確認できませんでした。 — %(error)s

en: You've edited the address, please revalidate it for accurate rates
ja_JP: 住所を編集したので、正しいレートで再検証してください

en: Verify address
ja_JP: 住所の確認

en: Select one…
ja_JP: いずれかを選択します...

en: %(message)s. Please modify the address and try again.
ja_JP: %(message)sです。住所を変更して、やり直してください。

en: View details
ja_JP: 詳細を見る

en: Items
ja_JP: アイテム

en: Package
ja_JP: パッケージ

en: Receipt
ja_JP: 領収書

en: Label #%(labelIndex)s details
ja_JP: ラベル #%(labelIndex)s の詳細

en: {{icon/}} Delete this package
ja_JP: {{icon/}} このパッケージを削除

en: Done
ja_JP: 完了

en: Add boxes, envelopes, and other packages you use most frequently.
ja_JP: 頻繁に使用する箱、封筒、およびその他のパッケージを追加します。

en: Remove
ja_JP: 削除

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Weight of empty package
ja_JP: 空のパッケージの重量

en: Unique package name
ja_JP: 一意のパッケージ名

en: Envelope
ja_JP: 封筒

en: Box
ja_JP: 箱

en: This field is required.
ja_JP: この項目は必須です。

en: Payment
ja_JP: 支払い

en: Email the label purchase receipts to %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) at %(ownerEmail)s
ja_JP: ラベル購入領収書を%(ownerName)s (%(ownerLogin)s) で %(ownerEmail)s にメールで送信します。

en: Email Receipts
ja_JP: メールの受信

en: To purchase shipping labels, choose a credit card you have on file or add a new card.
ja_JP: 出荷ラベルを購入するには、ファイルに登録されているクレジットカードを選択するか、新しいカードを追加します。

en: Choose a different card
ja_JP: 別のカードを選択

en: To purchase shipping labels, add a credit card.
ja_JP: 出荷ラベルを購入するには、クレジットカードを追加します。

en: We'll charge the credit card on your account (%(card)s) to pay for the labels you print
ja_JP: 印刷したラベルの支払いに使用するクレジットカード (%(card)s) は、お客様のアカウントに請求されます。

en: Credit cards are retrieved from the following WordPress.com account: %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>
ja_JP: クレジットカードは、次の WordPress.com アカウントから取得されます %(wpcomLogin)s <%(wpcomEmail)s>

en: Only the site owner can change these settings. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to change the shipping label settings.
ja_JP: これらの設定は、サイト所有者のみが変更できます。送料ラベルの設定を変更するには、 %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) にお問い合わせください。

en: Only the site owner can manage shipping label payment methods. Please contact %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) to manage payment methods.
ja_JP: 配送ラベルの支払方法は、サイト所有者のみが管理できます。支払方法を管理するには、 %(ownerName)s (%(ownerLogin)s) までお問い合わせください。

en: Print shipping labels yourself and save a trip to the post office.
ja_JP: 自分で出荷ラベルを印刷し、郵便局への旅行を保存します。

note: translators: Height placeholder for dimensions input
en: H
ja_JP: 高

note: translators: Width placeholder for dimensions input
en: W
ja_JP: 幅

note: translators: Length placeholder for dimensions input
en: L
ja_JP: 長

en: Stripe account
ja_JP: Stripe アカウント

en: Disconnect
ja_JP: 切断

en: Disconnecting
ja_JP: 切断しています

en: Check email to activate account
ja_JP: アカウントを有効にするメールをチェック

en: Activated
ja_JP: 有効化済み

en: No activity yet
ja_JP: アクティビティはまだありません

en: Note
ja_JP: 備考

en: Refunded %(amount)s
ja_JP: 返金済み %(amount)s

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund rejected
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 払い戻しが拒否されました

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refunded (%(amount)s)
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 返金額 (%(amount)s)

en: %(service)s label (#%(labelNum)d) refund requested (%(amount)s)
ja_JP: %(service)s ラベル (#%(labelNum)d) 要求された払戻額 (%(amount)s)

en: Note sent to customer
ja_JP: 顧客に送信されたメモ

en: Internal note
ja_JP: 内部メモ

en: Show notes from %(date)s
ja_JP: %(date)s からノートを表示します

en: %(count)s event | %(count)s events
ja_JP[0]: %(count)s イベント

note: translators: Name for WeChat Pay - https://pay.weixin.qq.com
en: WeChat Pay
ja_JP: WeChat の支払い

en: Toggle menu
ja_JP: トグルメニュー

en: Account disconnected. Reloading page…
ja_JP: アカウントの切断。ページを再読み込み中...

en: A payment method is required to print shipping labels.
ja_JP: 出荷ラベルを印刷するには、支払方法が必要です。

en: Return to Order #%(orderId)s
ja_JP: 注文 # #%(orderId)s に戻る

en: Our team is here for you. View our {{docsA}}support docs{{/docsA}} or {{ticketA}}open a support ticket{{/ticketA}}.
ja_JP: チームはあなたのためにここにいます。 {{docsA}}サポートドキュメント{{/docsA}} または {{ticketA}}サポートチケットを開きます{{/ticketA}}を御覧ください。

en: Logging
ja_JP: ログ記録中

en: No services configured. {{a}}Add a shipping service{{/a}}
ja_JP: サービスは構成されません。{{a}}配送サービスを追加する {{/a}}

en: Edit service settings
ja_JP: サービス設定の編集

en: Request was made %s - check logs below or {{a}}edit service settings{{/a}}
ja_JP: 要求が %s - 以下のログをチェックするか、を{{a}}編集してサービス設定 {{/a}}

en: Copy for support
ja_JP: サポートのためのコピー

en: Last %s entry. {{a}}Show full log{{/a}} | Last %s entries. {{a}}Show full log{{/a}}
ja_JP[0]: 最後の %s エントリ。{{a}}完全なログを表示{{/a}}

en: Log tail copied to clipboard
ja_JP: クリップボードにコピーされたテールログ

en: Last updated %s. {{a}}Refresh{{/a}}
ja_JP: 最後に更新された%s。 {{a}}更新 {{/a}}

en: Value ($ per unit)
ja_JP: 値 (単位あたり$)

en: Weight (%s per unit)
ja_JP: 重さ (%s 単位あたり)

en: Description
ja_JP: 説明

en: Country where the product was manufactured or assembled
ja_JP: 商品が製造または組み立てられた国

en: Origin country
ja_JP: 原産国

en: Optional
ja_JP: オプション

en: Retry
ja_JP: 再試行

en: <strong>Ready to accept Stripe payments!</strong> Your Stripe account has been successfully connected. Additional settings can be configured on this screen.
ja_JP: <strong> Stripe の支払いを受け入れる準備ができました! </strong>Stripe アカウントが正常に接続されました。この画面では、追加の設定を構成できます。

en: It looks like there is an existing Stripe account at <strong>%s</strong>. To start accepting payments with Stripe, you'll need to connect it to your store.
ja_JP: <strong>%s</strong>に既存の Stripe アカウントがあるように見えます。Stripe で支払いを開始するには、店舗に接続する必要があります。

en: Connect your account
ja_JP: アカウントを接続

en: shipping label printing
ja_JP: 出荷ラベル印刷

en: shipping label printing and smoother payment setup
ja_JP: 出荷ラベル印刷とスムーズな支払い設定

en: automated tax calculation and shipping label printing
ja_JP: 自動税計算および出荷ラベル印刷

en: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup
ja_JP: 自動税計算、出荷ラベル印刷、スムーズな支払い設定

en: Data resource description.
ja_JP: データリソースの説明。

en: Data resource ID.
ja_JP: データリソース ID。

en: List of supported currencies.
ja_JP: サポートされる通貨の一覧。

en: List of supported states in a given country.
ja_JP: 特定の国でサポートされている状態の一覧です。

en: List of supported continents, countries, and states.
ja_JP: サポートされている大陸、国、および州のリスト。

en: Sorry, you cannot view this resource.
ja_JP: このリソースを表示する権限がありません。

en: Sorry, you cannot list resources.
ja_JP: リソースを一覧表示できません。

en: The unit weights are defined in for this country.
ja_JP: 単位重量は、この国に対して定義されます。

en: Thousands separator for displayed prices in this country.
ja_JP: 表示価格のための千の位の区切り文字。

en: Full name of state.
ja_JP: 州の完全名。

en: State code.
ja_JP: 州コード。

en: List of states in this country.
ja_JP: この国の州一覧。

en: Number of decimal points shown in displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格に表示されている小数点以下の桁数。

en: Full name of country.
ja_JP: 国の完全な名前。

en: The unit lengths are defined in for this country.
ja_JP: この国では、単位の長さが定義されています。

en: Decimal separator for displayed prices for this country.
ja_JP: この国の表示価格の10進数の区切り記号です。

en: Currency symbol position for this country.
ja_JP: この国の通貨記号の位置。

en: Default ISO4127 alpha-3 currency code for the country.
ja_JP: 国の既定の ISO4127 通貨コードです。

en: ISO3166 alpha-2 country code.
ja_JP: ISO3166 alpha-2 国コード。

en: List of countries on this continent.
ja_JP: この大陸の国の一覧です。

en: Full name of continent.
ja_JP: 大陸の完全な名前。

en: There are no locations matching these parameters.
ja_JP: これらのパラメータに一致する場所がありません。

en: 2 character continent code.
ja_JP: 2文字の大陸コード。

[ctx: %s - Postcode/Zip checkout field label]
en: Invalid %s entered.
ja_JP: 無効な %s が入力されました。

[ctx: %s - Postcode/Zip checkout field label]
en: %s does not match the selected state.
ja_JP: %s は選択した州と一致しません。

en: Shipping label tracking number
ja_JP: 出荷ラベル追跡番号

en: Shipping label service
ja_JP: 配送ラベルサービス

en: Warning: Erasing personal data will cause the ability to reprint or refund WooCommerce Services shipping labels to be lost on the affected orders.
ja_JP: 警告: 個人データを消去すると、影響を受ける注文で失われるように、WooCommerce Services の出荷ラベルを再印刷または払い戻しする機能が発生します。

en: By using this extension, you may be storing personal data or sharing data with external services. <a href="%s" target="_blank">Learn more about how this works, including what you may want to include in your privacy policy.</a>
ja_JP: この拡張機能を使用することにより、個人データを保存したり、外部サービスとデータを共有したりすることができます。<a href="%s" target="_blank">プライバシーポリシーに含めることができるかを含め、これがどのように機能するかについては、こちらをご覧ください。</a>

en: An error occurred while refreshing service data.
ja_JP: サービスデータの更新中にエラーが発生しました。

en: There was a problem updating your saved credit cards.
ja_JP: 保存したクレジットカードの更新中に問題が発生しました。

en: Powered by WooCommerce Services ― Your tax rates and settings are automatically configured.
ja_JP: WooCommerce Services を搭載-あなたの税率と設定が自動的に構成されています。

en: No labels found for this period
ja_JP: この期間のラベルが見つかりません

en: Total
ja_JP: 合計

en: Refund
ja_JP: 返金

en: Price
ja_JP: 価格

en: Order
ja_JP: 注文

en: Time
ja_JP: 時間

en: Requested
ja_JP: リクエスト済み

en: Last 7 days
ja_JP: 過去1週間

en: This month
ja_JP: 今月

en: Last month
ja_JP: 先月

en: Year
ja_JP: 年

en: Export CSV
ja_JP: CSV のエクスポート

en: Other Log
ja_JP: 他のログ

en: Taxes Log
ja_JP: 税ログ

en: Shipping Log
ja_JP: 出荷ログ

en: Display troubleshooting information on the Cart and Checkout pages.
ja_JP: カートおよびチェックアウトページのトラブルシューティング情報を表示します。

en: Write diagnostic messages to log files. Helpful when contacting support.
ja_JP: ログファイルに診断メッセージを書き込みます。サポートに問い合わせるときに役立ちます。

en: Enter your email address at which to accept payments. You'll need to link your own account in order to perform anything other than "sale" transactions.
ja_JP: 支払いを受け付けるメールアドレスを入力します。「セール」の取引以外のことを行うためには、自分のアカウントをリンクする必要があります。

en: Payment Email
ja_JP: 支払いメール

en: To authenticate payments with WooCommerce Services, <a href="%s">click here</a>.
ja_JP: WooCommerce Services で支払いを認証するには、<a href="%s">ここをクリック</a>。

en: Payments will be authenticated by WooCommerce Services and directed to the following email address. To disable this feature and link a PayPal account, <a href="%s">click here</a>.
ja_JP: お支払いは WooCommerce Services によって認証され、次の電子メールアドレス宛てになります。この機能を無効にして PayPal アカウントをリンクするには、<a href="%s">ここをクリック </a> ます。

en: %s (Note that "authorizing payment only" requires linking a PayPal account.)
ja_JP: %s (「支払いのみを許可する」では、PayPal アカウントのリンクが必要です。)

en: Link account
ja_JP: リンクアカウント

en: Link a new or existing PayPal account to make sure future orders are marked “Processing” instead of “On hold”, and so refunds can be issued without leaving WooCommerce.
ja_JP: 将来の注文が「保留中」の代わりに「処理」とマークされていることを確認するために、新しいまたは既存の PayPal アカウントをリンクし、払い戻しは WooCommerce を離れることなく発行することができます。

en: Link your PayPal account
ja_JP: PayPal アカウントをリンクする

en: To issue refunds via PayPal Checkout, you will need to <a href="%s">link a PayPal account</a> with the email address that received this payment.
ja_JP: PayPal のチェックアウトを介して払い戻しを発行するには、この支払いを受信したメールアドレスと <a href="%s">PayPal アカウントをリンクする</a>必要があります。

en: Link a PayPal account
ja_JP: PayPal アカウントをリンクする

en: Refresh
ja_JP: 更新

en: Tracking number
ja_JP: 問い合わせ番号

en: Provider
ja_JP: プロバイダー

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: WooCommerce Services is almost ready to go! Once you connect Jetpack you'll have access to %s.
ja_JP: WooCommerce Services はほとんど行く準備が整いました! Jetpack を接続すると、 %s にアクセスできるようになります。

note: Description of the plugin
en: Hosted services for WooCommerce: automated tax calculation, shipping label printing, and smoother payment setup.
ja_JP: WooCommerce のためのホストされたサービス: 自動税計算、出荷ラベルの印刷、およびよりスムーズな支払い設定。

en: Tax Class
ja_JP: 税区分.

en: Shipping
ja_JP: 配送

en: Compound
ja_JP: 合成

en: Priority
ja_JP: 優先

en: Tax Name
ja_JP: 税の名前

en: Rate %
ja_JP: 率 %

en: State Code
ja_JP: 州コード。

en: Country Code
ja_JP: 国別コード

en: Enable automated taxes
ja_JP: 税の自動化の有効化

en: Disable automated taxes
ja_JP: 税の自動化の無効化

en: Automate your sales tax calculations with WooCommerce Services, powered by Jetpack.
ja_JP: Jetpack サービスを使用して、売上税の計算を自動化します。

en: Automated taxes
ja_JP: 税の自動化

en: By clicking "%1$s", you agree to the <a href="%2$s">Terms of Service</a> and to <a href="%3$s">share certain data and settings</a> with WordPress.com and/or third parties.
ja_JP: "%1$s"をクリックすると、<a href="%2$s">利用規約 </a>に同意し、WordPress.com またはサードパーティとして<a href="%3$s">特定のデータと設定を共有</a>します。

en: Setup complete.
ja_JP: 設定が完了。

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: You can now enjoy %s.
ja_JP: %s を楽しむことができるようになりました。

note: translators: %s: list of features, potentially comma separated
en: WooCommerce Services is almost ready to go! Once you connect your store you'll have access to %s.
ja_JP: WooCommerce Services はほとんど行く準備が整いました!　ストアを接続すると、 %s にアクセスできるようになります。

en: Connect Jetpack to activate WooCommerce Services
ja_JP: Jetpack を接続して WooCommerce Services を有効にする

en: automated tax calculation
ja_JP: 自動税計算

en: smoother payment setup
ja_JP: スムーズな支払い設定

en: automated tax calculation and smoother payment setup
ja_JP: 自動税計算とスムーズな支払い設定

en: Required
ja_JP: 必須

en: Your shipping settings have been saved.
ja_JP: 送料の設定が保存されました。

en: Unable to save your shipping settings. Please try again.
ja_JP: 送料の設定を保存できません。もう一度やり直してください。

en: Dimensions
ja_JP: 大きさ

en: Close
ja_JP: 閉じる

en: Packages to be Shipped
ja_JP: 出荷するパッケージ

en: Add to a New Package
ja_JP: 新しいパッケージに追加する

en: Add items
ja_JP: アイテムを追加

en: Individually Shipped Item
ja_JP: 個別出荷済品目

en: Item Dimensions
ja_JP: アイテムの寸法

en: Please select a package
ja_JP: パッケージを選択してください

en: Service schemas were not loaded
ja_JP: サービススキーマが読み込まれませんでした

en: Bad request
ja_JP: 間違ったリクエスト

en: Order not found
ja_JP: 注文が見つかりません

en: Got it, thanks!
ja_JP: わかったわ、ありがとう!

en: Connect your store to activate WooCommerce Services
ja_JP: ストアを接続して WooCommerce Services を有効にする

en: Activate Jetpack and connect
ja_JP: Jetpack を有効化して接続

en: Install Jetpack and connect
ja_JP: Jetpack のインストールと接続

en: Something went wrong. Please try connecting to Jetpack manually, or contact support on the WordPress.org forums.
ja_JP: 何かが間違っていた。Jetpack に手動で接続してみるか、WordPress.org フォーラムのサポートにお問い合わせください。

en: Connecting...
ja_JP: 接続中…

en: Activating...
ja_JP: 有効化中…

en: When you're ready, purchase and print discounted labels from USPS right here.
ja_JP: 準備ができたら、ここで USPS から割引ラベルを購入して印刷します。

en: Discounted Shipping Labels
ja_JP: 割引出荷ラベル

[ctx: date is of the form MM/YY]
en: Expires %(date)s
ja_JP: 有効期限 %(date)s

en: Add another credit card
ja_JP: 別のクレジットカードを追加

en: %(selectedCount)d package selected | %(selectedCount)d packages selected
ja_JP[0]: %(selectedCount)d パッケージを選択

en: Unable to get your settings. Please refresh the page to try again.
ja_JP: 設定を取得できません。ページを更新して、もう一度試してください。

en: %(numSelected)d service selected | %(numSelected)d services selected
ja_JP[0]: %(numSelected)d サービスを選択

en: Add and edit saved packages using the {{a}}Packaging Manager{{/a}}.
ja_JP:  {{a}}パッケージマネージャー {{/a}}を使用して、保存したパッケージを追加および編集する

en: Tracking #: {{trackingLink/}}
ja_JP: 追跡番号: {{trackingLink/}}

en: Which items would you like to add to {{pckg/}}?
ja_JP: {{pckg/}}に追加したい項目を指定してください。

en: {{itemLink/}} is currently saved for a later shipment.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在、後の出荷のために保存されています。

en: {{itemLink/}} is currently shipped in its original packaging.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在、元のパッケージに同梱されています。

en: {{itemLink/}} is currently in {{pckg/}}.
ja_JP: {{itemLink/}} は現在 {{pckg/}} にあります。

en: Choose rate: %(pckg)s
ja_JP: レートを選択: %(pckg)s

en: Refund label (-%(amount)s)
ja_JP: 返金ラベル (-%(amount)s)

en: Where would you like to move it?
ja_JP: どこに移動しますか?

en: Unsaved changes made to packages
ja_JP: パッケージに対して行われた未保存の変更

en: There are no items in this package.
ja_JP: このパッケージにはアイテムがありません。

en: Ship in original packaging
ja_JP: オリジナルパッケージに同梱

en: Request refund
ja_JP: 払い戻しのリクエスト

en: Reprint
ja_JP: 再印刷

en: Paper size
ja_JP: 用紙サイズ

en: No packages selected
ja_JP: パッケージが選択されない

en: Move
ja_JP: 移動

en: Move item
ja_JP: アイテムの移動

en: Increase the rates calculated by the carrier to account for packaging and handling costs. You can also add a negative amount to save your customers money.
ja_JP: 梱包と取り扱いのコストを考慮して、キャリアによって計算されたレートを増やします。また、負の金額を追加して、顧客にお金を節約することもできます。

en: Create new label
ja_JP: 新しいラベルを作成する

en: All packages selected
ja_JP: 選択されたすべてのパッケージ

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add item
ja_JP: アイテム追加

en: Add a credit card
ja_JP: クレジットカードを追加

note: translators: %d: Deleted Product ID
en: #%d - [Deleted product]
ja_JP: #%d - [削除された製品]

en: <a href="%s">Support</a>
ja_JP: <a href="%s">サポート</a>

en: There was an error installing Jetpack. Please try installing it manually.
ja_JP: Jetpack のインストール中にエラーが発生しました。手動でインストールしてください。

en: Shipping Labels
ja_JP: 出荷ラベル

en: Phone
ja_JP: 電話番号

en: Connect
ja_JP: 連携

en: Saving…
ja_JP: 保存中...

en: Save Settings
ja_JP: 設定を保存

en: Your changes have been saved.
ja_JP: 変更を保存しました。

en: There was a problem with one or more entries. Please fix the errors below and try saving again.
ja_JP: 1つ以上のエントリに問題があります。以下のエラーを修正して、もう一度保存してください。

en: Expand
ja_JP: 拡大

en: Dismiss
ja_JP: 非表示

en: You have unsaved changes.
ja_JP: 変更はまだ保存されていません。

en: Type of package
ja_JP: パッケージのタイプ

en: Add package | Add packages
ja_JP[0]: パッケージの追加

en: Invalid value.
ja_JP: 無効な値です。

en: Package name
ja_JP: パッケージ名

en: This field must be unique
ja_JP: このフィールドは一意である必要があります

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Untitled
ja_JP: タイトル無し

en: All services selected
ja_JP: 選択したすべてのサービス

en: Expand Services
ja_JP: サービスの拡充

en: Service
ja_JP: サービス

en: Price adjustment
ja_JP: 価格調整

en: Saved Packages
ja_JP: 保存済みパッケージ

en: Tracking
ja_JP: トラッキング

en: Create shipping label | Create shipping labels
ja_JP[0]: 出荷ラベルの作成

en: Name
ja_JP: 名前

en: Company
ja_JP: 勤め先

en: Address
ja_JP: 住所

en: City
ja_JP: 市区町村

en: State
ja_JP: 州

en: Postal code
ja_JP: 郵便番号

en: Country
ja_JP: 国

en: Validating address…
ja_JP: 住所を検証中...

en: Invalid address
ja_JP: 無効な住所

en: Origin address
ja_JP: 元の住所

en: Destination address
ja_JP: 宛先住所

en: We have slightly modified the address entered. If correct, please use the suggested address to ensure accurate delivery.
ja_JP: 入力された住所を少し変更しました。正しい場合は、正確な配信を確保するために提案された住所を使用してください。

en: Address entered
ja_JP: 住所入力済

en: Edit address
ja_JP: 住所を変更

en: Suggested address
ja_JP: 推奨された住所

en: Use selected address
ja_JP: 選択した住所を使用

en: Use these packages
ja_JP: これらのパッケージを使用

en: The service and rate chosen by the customer at checkout is not available. Please choose another.
ja_JP: チェックアウト時にお客様が選択したサービスと料金はご利用いただけません。別のを選択してください。

en: Request a refund
ja_JP: 払い戻しをリクエスト

en: You can request a refund for a shipping label that has not been used to ship a package. It will take at least 14 days to process.
ja_JP: パッケージの出荷に使用されていない出荷ラベルの払い戻しをリクエストできます。処理には少なくとも14日かかります。

en: Purchase date
ja_JP: お申込日

en: Amount eligible for refund
ja_JP: 払い戻しの対象となる金額

en: Reprint shipping label
ja_JP: 出荷ラベルの再印刷

en: If there was a printing error when you purchased the label, you can print it again.
ja_JP: ラベルを購入したときに印刷エラーが発生した場合は、もう一度印刷することができます。

en: NOTE: If you already used the label in a package, printing and using it again is a violation of our terms of service and may result in criminal charges.
ja_JP: 注: 既にパッケージでラベルを使用している場合、印刷して再度使用することはサービス規約違反であり、刑事告発の原因となる可能性があります。

en: Print
ja_JP: 印刷

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: N/A
ja_JP: 該当なし

en: More
ja_JP: 続き

en: Invalid PDF request.
ja_JP: PDF 要求が無効です。

en: Unknown package
ja_JP: 不明なパッケージ

en: Individual packaging
ja_JP: 個々のパッケージ

en: Unable to update service settings. Validation failed. %s
ja_JP: サービス設定を更新できません。検証に失敗。%s

en: Unable to update service settings. The form data could not be read.
ja_JP: サービス設定を更新できません。フォームデータを読み取れませんでした。

en: Unable to update service settings. Form data is missing service ID.
ja_JP: サービス設定を更新できません。フォームデータにサービス ID がありません。

en: Unable to update settings. The form data could not be read.
ja_JP: 設定を更新できません。フォームデータを読み取れませんでした。

en: Unable to update settings. %s
ja_JP: 設定を更新できません。 %s

en: Packaging
ja_JP: パッケージング

en: Section not loading? Visit the <a href="%s">status page</a> for troubleshooting steps.
ja_JP: セクションがロードされない?トラブルシューティング手順については、<a href="%s">ステータスページの </a> を参照してください。

en: Note: Jetpack development mode is enabled on this site. This site will not be able to obtain payment methods from WooCommerce Services production servers.
ja_JP: 注: Jetpack の開発モードがこのサイトで有効になっています。このサイトでは、WooCommerce Services の生産サーバーから支払い方法を取得することはできません。

en: Note: Jetpack is connected, but development mode is also enabled on this site. Please disable development mode.
ja_JP: 注: Jetpack は接続されていますが、このサイトでは開発モードも有効になっています。開発モードを無効にしてください。

en: Shipping Label
ja_JP: 出荷ラベル

en: yd
ja_JP: yd (ヤード)

en: in
ja_JP: in (インチ)

en: oz
ja_JP: oz (オンス)

en: lbs
ja_JP: lbs (ポンド)

en: An invalid service ID was received.
ja_JP: 無効なサービス ID を受信しました。

en: An invalid service instance was received.
ja_JP: 無効なサービスインスタンスを受信しました。

en: Rest of the World
ja_JP: その他の地域

[ctx: A service with an unknown title and unknown method_title]
en: Unknown
ja_JP: 不明

en: WooCommerce Services Status
ja_JP: WooCommerce Services のステータス

en: Support
ja_JP: サポート

en: Debug
ja_JP: デバッグ

en: Services
ja_JP: サービス

[ctx: This section displays the overall health of WooCommerce Services and the things it depends on]
en: Health
ja_JP: 健康

en: Need help?
ja_JP: お困りですか ?

en: Log is empty
ja_JP: ログが空です

en: Disabled
ja_JP: 無効

en: Enabled
ja_JP: 有効

en: %s Shipping Zone
ja_JP: %s 配送地域

en: The most recent rate request failed
ja_JP: 最新のレート要求が失敗しました

en: The most recent rate request was successful
ja_JP: 最新のレート要求が成功しました

en: No rate requests have yet been made for this service
ja_JP: このサービスに対するレート要求はまだ作成されていません

en: Setup for this service has not yet been completed
ja_JP: このサービスのセットアップはまだ完了していません

en: WooCommerce Services Data
ja_JP: WooCommerce Services データ

en: Service data is up-to-date
ja_JP: サービスデータは最新の状態です。

en: Service data was found, but is more than one day old
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、1日以上経過しています

en: Service data was found, but is more than three days old
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、3日以上経過しています

en: Service data was found, but may be out of date
ja_JP: サービスデータが見つかりましたが、古い可能性があります

en: No service data available
ja_JP: 利用できるサービスデータがありません

en: Jetpack %s is connected and working correctly
ja_JP: Jetpack %s が接続され、正しく動作している

en: This is a Jetpack staging site
ja_JP: これは Jetpack のステージングサイトです。

en: Jetpack is not connected to WordPress.com. Make sure the Jetpack plugin is installed, activated, and connected.
ja_JP: Jetpack は WordPress.com に接続されていません。Jetpack プラグインがインストール、アクティブ化、接続されていることを確認します。

en: Jetpack %s or higher is required (You are running %s)
ja_JP: Jetpack %s またはそれ以上が必要です ( %s を実行しています)

en: Please install and activate the Jetpack plugin, version %s or higher
ja_JP: Jetpack プラグインをインストールして有効にしてください、バージョン %s またはそれ以上

en: WooCommerce %s is configured correctly
ja_JP: WooCommerce %s は正しく設定されています

en: Please set Base Location in WooCommerce Settings > General
ja_JP: ベースの場所は WooCommerce 設定 > 一般設定 に設定してください

en: WooCommerce %s or higher is required (You are running %s)
ja_JP: WooCommerce %s またはそれ以上が必要です ( %s を実行しています)

en: Dismiss this notice
ja_JP: この通知を非表示にする

en: ERROR: Your site has a problem connecting to the WooCommerce Services API. Please make sure your Jetpack connection is working.
ja_JP: エラー: サイトに WooCommerce Services API への接続に問題があります。Jetpack の接続が機能していることを確認してください。

en: Your site is succesfully communicating to the WooCommerce Services API.
ja_JP: サイトは WooCommerce Services API に正常に通信しています。

en: This will test your WooCommerce Services connection to ensure everything is working correctly
ja_JP: これはすべてが正しく動作していることを確認するために WooCommerce Services 接続をテストします

en: Test Connection
ja_JP: テスト接続

en: Test your WooCommerce Services connection
ja_JP: WooCommerce Services 接続をテスト
